Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 02.08.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Balint B. Eszter
Titlul articolului: Koalíciós össztûz zúdul az RMDSZ-re
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=387


 

Veszélybe sodorja a kisebbségi törvény parlamenti elfogadását a kormányban kirobbant botrány

A kisebbségi törvény bukásához vezethet a kormánykoalícióban kirobbant botrány. Frunda György RMDSZ-es szenátor az Európa Tanács parlamenti közgyûlésében elfogadott ajánlása ugyanis RMDSZ-ellenes hangulatot keltett a kormányzó pártok berkeiben, sõt a D. A. Szövetség vezetõ politikusai fel is szólították az RMDSZ-t, távozzon a koalícióból, amennyiben nem tesz tanúbizonyságot a román állam iránti lojalitásáról. Markó Béla elnök tegnap leszögezte, a szövetség azt szeretné, ha a képviselõház plénuma mindaddig nem tárgyalná a kisebbségek jogállásáról szóló törvénytervezetet, ameddig a koalíción belül nincs biztos támogatottsága a jogszabályjavaslatnak.
Kelemen Atilla RMDSZ-es képviselõ kijelentette, rég nem tapasztalható olyan magyarellenes hangulat a romániai politikában, mint most. Szerinte ez az elmúlt idõszakban érezhetõen erõsödött, és – mint fogalmazott – egyre közeleg a csúcspont. „Mindenképp úgy érzem, hogy a kisebbségi törvény vonatkozásában jelenleg nagyon rossz csillagzat alatt vagyunk” – véli a képviselõ. Frunda György javaslata kapcsán pedig megjegyezte, „ezek a mondvacsinált dolgok mindig fellángolnak a romániai közéletben, mivel ezzel lehet politikai tõkét kovácsolni”. Mindez szerinte 16 évvel a rendszerváltás után nagyon szomorú.
Lapunk felvetésére, hogy a magyarellenes hangulat csúcspontját jelentheti-e a kisebbségi törvény elutasítása, leszögezte, már nincsenek illúziói a jogszabálytervezet elfogadását illetõen. „Ha a kulturális autonómia kérdése kikerül a törvénytervezetbõl, már nem lesz mirõl tárgyalni” – sommázott, majd hozzátette, ebben az esetben az RMDSZ-nek sem lesz már érdeke elfogadni a kisebbségek jogállásáról szóló jogszabályt. Szerinte ebben az esetben a következõ lépésként be kell helyettesíteni a törvénytervezetet egy hasonló súlyú politikai célkitûzéssel, mint például a magyar egyetem követelésével.
Az RMDSZ azonban nem lép ki a koalícióból – derült ki a szövetség tegnapi sajtótájékoztatóján. „Akik azt követelik tõlünk, hogy vonuljunk ellenzékbe, saját ellenzékbe vonulásuk mellett teszik le a garast. Nélkülünk ugyanis nincs többségi koalíció” – szögezte le Markó Béla. Hozzátette: a koalíciónak jelenleg egyáltalán nincs szüksége belsõ konfliktusokra. A szövetségi elnök ismételten felhívta a koalíciós partnerek figyelmét, hogy a nézeteltéréseket nem a sajtón keresztül kellene tisztázniuk.
A Demokrata Párt azonban tegnap határozottan elutasította az RMDSZ „arrogáns” viszonyulását, és sajtóközleményében ismét leszögezte: a Markó vezette alakulat vagy lojális lesz, vagy kilép a koalícióból. „Keddi megnyilvánulásaik is csak azt támasztják alá, hogy még sokat kell munkálkodniuk azon, hogy lojalitásukról tehessenek tanúbizonyságot” – sommázott Emil Boc demokrata pártelnök. Hozzátette: az RMDSZ politikusainak a nemzetállamra vonatkozó kijelentései jelentették az utolsó cseppet „a már amúgy is teli pohárban”, miután Boc szerint mindent megtettek annak érdekében, hogy kiharcolják a területi autonómiát, illetve átírassák a román alkotmányt. A Konzervatív Párt hazaárulással vádolja Frunda Györgyöt. Petru Cãlian képviselõ tegnap leszögezte, az RMDSZ-szenátort le kell váltani valamennyi tisztségébõl, amellyel Romániát külföldön képviseli, és el kell indítani a mentelmi jogának felfüggesztését célzó eljárást. „Árulók voltak, vannak, és lesznek. De Frunda viselkedését már nem lehet egyszerû árulásnak nevezni. Az állam érdekeit vette semmibe, és veszélybe sodorta a nemzetbiztonságot, ami a világ bármely országában súlyos bûnvádi következményekkel járna” – állítja Cãlian. Hozzátette: Frunda tette a büntetõ törvénykönyv 166-os cikkelye alapján 5–15 év közötti börtönbüntetést von maga után. Mint mondta, „nagyon súlyos”, hogy az RMDSZ-es szenátor még Románia jogállamiságát is megkérdõjelezte. Szerinte a Markó vezette alakulatnak határozottan fel kell lépnie, és el kell határolnia magát a Maros megyei szenátor álláspontjától.


Az EMNT is támogatja Frundát
Balogh Levente „Örvendünk, hogy Frunda Györgynek sikerült elfogadtatnia az Európa Tanács parlamenti közgyûlésében a kisebbségekkel kapcsolatos ajánlást. Ezzel valamit helyrehozott abból a magyarság számára kedvezõtlen folyamatból, amelyet az 1993-as neptuni titkos tárgyalásaival elindított. Annak is örvendünk, hogy autonómiamunkákban most már egy ilyen fontos európai dokumentumra hivatkozhatunk” – fejtette ki Tõkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, királyhágómelléki református püspök tegnap Nagyváradon az ET parlamenti közgyûlése által múlt héten elfogadott 1735-ös számú ajánlás kapcsán. Mint elmondta, az autonómiaépítkezést föl kell gyorsítani, ehhez pedig összefogásra van szükség. „Tisztában vagyunk azzal, hogy ebben a munkában az RMDSZ-re ugyanolyan szükség van, mint a Magyar Polgári Szövetségre vagy a Székely Nemzeti Tanácsra” – szögezte le Tõkés.


Frunda György ET-ajánlásának útmutatásai
Krónika Frunda György A nemzet fogalmáról címû, az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyûlése által január 26-án 1735-ös számmal elfogadott ajánlása egyértelmûen állást foglal a kisebbségek kulturális autonómiája mellett. A dokumentum felkéri az ET-tagországokat, hogy jogalkotásukban mozdítsák elõ a kisebbségek kulturális jogainak elismerését, egyebek mellett az 1998/43-as számú, a területi autonómiára és a nemzeti kisebbségekre vonatkozó Ajánlás, valamint az 1999/70-es számú, az Európa Tanács Helyi és Regionális Hatóságainak Kongresszusa helyi jogi helyzetére/különleges státusára vonatkozó Ajánlása alapján. Továbbá az ET parlamenti közgyûlése felkéri a tagországokat – amelyek még nem tették meg –, hogy írják alá és ratifikálják a Nemzeti Kisebbségek Védelmérõl Szóló Keretegyezményt, a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját, valamint a Helyi Önkormányzatok Európai Chartáját, mivel ezek a nemzeti kisebbségek vagy közösségek nemzeti identitása megõrzésének alapvetõ eszközei. Az ajánlás sürgeti a tagállamokat: biztosítsák az állam etnikai tisztaságát elõmozdító minden kísérlet, vagy az ország területe és az államigazgatás etnikai alapon történõ megszervezésének elutasítását, a nemzeti kisebbségeknek hazájuk központi vagy helyi szintû igazgatásában történõ tisztességes részvételét elõsegítõ intézkedések meghozatalával. Felkéri a tagállamokat, hozzák összhangba alkotmányaikat a mai kornak megfelelõ demokratikus európai szabványokkal, melyek minden állam számára elõírják – etnikai-kulturális hátterüktõl függetlenül – valamennyi állampolgár beilleszkedését a polgárok multikulturális közösségébe, és hogy önmeghatározásuk és az állam megszervezése többé ne történjen kizárólag etnikai vagy kizárólag polgári alapon. A Frunda György RMDSZ-es szenátor által kidolgozott dokumentum végül felkéri a tagállamokat: nyújtsanak útmutatást azon eljárásokra vonatkozóan, amelyek szerint egy állam kiépítheti kapcsolatait egy másik – legtöbbször a szomszédságában található – állam területén élõ kisebbséggel, szem elõtt tartva a Velencei Bizottság 2001-es jelentésében azonosított kritériumokat, figyelembe véve a létezõ törvénykezéseknek a bizottság általi elemzését, valamint a közgyûlés vonatkozó határozatait és állásfoglalásait.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.